
PAKORA
Prosta, ale zarazem ekskluzywna przystawka, którą można przyrządzić z prawie każdego warzywa. Tajemnica sukcesu tkwi w przyprawach - i w temperaturze oleju.
Servings 5 osób
Ingredients
- 10 kawałków warzywa może być kalafior, brokuł, seler, ziemniak, cukinia, brukselka, bakłażan, marchew, etc.
- 1/2 szklanki mąka grochowa może być mąka pszenna albo pół na pół pszenna z grochową
- 1/2 szklanki woda
- 1/2 łyżeczki asafetyda
- 1/2 łyżeczki Pakora Masala
- 1/2 łyżeczki sól
- 1/4 łyżeczki soda niekoniecznie
- olej do smażenia
Instructions
- Z mąki, wody i przypraw przygotuj ciasto o konsystencji gęstego ciasta naleśnikowego. Trzeba dodać więcej soli niż zwykle, żeby przeniknęła do warzyw, które będziemy zanurzać w cieście.
- Warzywa kroimy: kalafior i brokuł na różyczki, marchew na kawałki (jeśli jest gruba, to jeszcze na połówki), seler, ziemniak i bakłażan na plastry, brukselce tylko nacinamy głąb. Chodzi o to, żeby kawałki nie były zbyt małe, ale również nie za duże, bo wtedy trudno będzie wysmażyć je do samego środka.
- Olej rozgrzewamy. Ma właściwą temperaturę wtedy, gdy wrzucona do niego kropla ciasta wypływa na powierzchnię w ciągu 2-5 sekund. Jeśli olej jest za zimny, na skłonność do wsiąkania w ciasto i pakora jest bardzo tłusta. Jeśli jest za gorący, ciasto szybko się przysmaży, a warzywo będzie w środku surowe.
- Kawałki warzyw zanurzamy w cieście i wkładamy do rozgrzanego oleju. Smażymy do złotobrązowego koloru.
- Pakorę odcedzamy na sitku lub na papierowym ręczniku. Można posypać Chunky Chat Masalą i przybrać np. listkami pietruszki.
Notes
Ciasto z mąki pszennej będzie po usmażeniu bardziej zwarte i kleiste, z grochowej - bardziej suche i kruche.