Artur i Mallika Szumscy
+48 608 822 431 napisz@kuchniajogi.pl

Wywiad z Adamem Sol,

Wyznawcy Słońca

długoletnim weganinem,
jednym z założycieli i członkiem Rady Pierwszych
związku wyznaniowego Wyznawcy Słońca.

KJ: O ile kult Słońca jest prawdopodobnie jedną z najstarszych religii, o tyle związek Wyznawcy Słońca jest dość młody. Co skłoniło Was, założycieli, do zarejestrowania tego kultu?

Adam Sol: Ustawa o gwarancjach Wolności sumienia i wyznania jest niezwykle ciekawym aktem normatywnym, mającym ogólne znaczenie i… abstrakcyjne. Okazuje się, że po zatwierdzeniu bóstwa, którym jest Natura, możemy na swoich zasadach kreować rzeczywistość w systemie, będąc autonomicznym względem niego. To jest bardzo intrygujące. Daje dużo możliwości do rozwoju duchowego. To była cudowna koincydencja, spotkaliśmy się w końcu w trójkę (założyciele), miłość do gór, historia Czcicieli Słońca w Szklarskiej Porębie, ogromna potrzeba zmiany w życiu i parę innych przyjemnych sytuacji.

KJ: Do innych ruchów religijnych ludzie często należą przez tradycję, niejako z pokolenia na pokolenie, ale Wyznawcą Słońca, póki co, trzeba zostać przez własną decyzję. Po czym nasz czytelnik może poznać, że tak naprawdę jest Wyznawcą Słońca i powinien przyłączyć się do tego rosnącego ruchu?

Adam Sol: Panteizm, humanizm, racjonalizm, głęboka ekologia, głęboka demokracja… jeżeli czujesz te hasła, to jesteś niestety wyznawcą słońca ;-). Śmieję się często z ludźmi na pierwszych rozmowach, że naszą organizacją zainteresuje się każdy pracujący ze swoją świadomością, któremu nie trzeba nic tłumaczyć, a tylko zaprosić do wspólnego kreatywnego działania. Homo sapiens od zawsze tak działa, grupując się w ramach wspólnego celu i idei. Realizujemy wyjątkowy projekt, który łamie oprogramowanie związane z religią. Przestajemy być religijni, a stajemy się uduchowieni, świadomi, współczujący, lepsi.

KJ: Jednym z zaleceń, czy może rytuałów Wyznawców Słońca jest weganizm. Dlaczego?

Adam Sol: Produkcja mięsna i mleczarska jest ohydna i osobiście jest mi wstyd za to, co zorganizowały zwierzętom istoty „ludzkie”. Weganizm traktuję jako część działalności misjonarskiej w związku wyznaniowym.

KJ: Czy nieweganin może zostać Wyznawcą Słońca

Adam Sol: Każdy ma wolność wyboru.

KJ: A czy nieweganin może zostać duchownym wśród Wyznawców Słońca?

Adam Sol: Może zostać osobą duchowną.

KJ: W innych popularnych w Polsce religiach są wyraźne różnice pomiędzy świeckimi a duchownymi wyznawcami. Jak to jest u Wyznawców Słońca? Jakie są różnice?

Adam Sol: Osoba duchowna ma prawo do działalności ustalonej w statucie, Ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, Vade Mecum i w Sercu. Może założyć miejsce kultu, odprawiać obrzędy i ceremonie; rytuały; prowadzić działalność niegospodarczą i gospodarczą. Członek świecki/Przyjaciel Słońca przynależy do wybranej Gminy Wyznaniowej i z innymi Przyjaciółmi Słońca oraz Solami może tworzyć Wspólnotę.

KJ: Czym nieweganizm skutkuje dla życia duchowego Wyznawcy Słońca?

Adam Sol: Na wspólnych posiłkach musi się obejść bez ulubionej kiełbasy z ogniska. Skutki niezjedzonej kiełbasy, na którą miało się chęć, mogą mieć kolosalne znaczenie i u każdego inne. Do tej pory pamiętam, jak kilkadziesiąt lat temu zrezygnowałem z kiełbaski z ogniska, czego skutkiem było dla mnie przezwyciężenie strachu przed odmową, ideologiczne postawienie się całemu towarzystwu i rozpoczęcie przygody z kuchnią wegetariańską, a później wegańską.

KJ: Uau, to mocne i trochę odwrócone spojrzenie na tę kwestię! A co Ciebie osobiście skłoniło do przejścia na weganizm?

Adam Sol: W wieku 16 lat obejrzałem film „Oblicza śmieci”.

KJ: Nie zapytam dokładniej…
Kuchnia Jogi jest blogiem kulinarnym, nie wypada więc nie zapytać: jaka jest Twoja ulubiona potrawa?

Adam Sol: Soki owocowe z wytłaczarki. Wszelkie dostępne owoce i warzywa.

KJ: Jakoś je przyrządzasz?

Adam Sol: Umyte owoce, namoczone przez całą noc wybrane orzechy, nasiona i pestki, wytłaczarka do soku, blender. Litr takiego pożywienia oddaje mnie pełnej Ceremonii.

KJ: Bardzo dziękuję, że zgodziłeś się na ten wywiad. Naszym czytelnikom podpowiem tylko, że adres strony internetowej Wyznawców Słońca to:
wyznawcyslonca.ws
ale znajdziecie ich również na Fb:
Wyznawcy Słońca
i w grupie Wyznawcy Słońca na FB.